Uus mull internetis: Groupon aktsiad börsil 750 miljoni eest

Internetis odavaid päevapakkumisi vahendav maailma suurim Groupon loodab IPO-ga saada esimeste aktsiate emiteerimisest 750 miljonit dollarit. Tegemist on ka Eestisse levinud skeemiga, kus pakutakse suure allahindlusega tooteid ja tavaliselt väga piiratud aja jooksul. Tuntumad kloonid Eestis on cherry.ee, Deal24.ee, MinuValik.ee, Seller.ee, Ediilid.ee, Zizu.ee

Mina ei saa sellistest “skeemidest” aru, sest tegemist on ju allahindluste pakkumisega, mille peale pole võimalik jätkusuutlikku äriplaani ehitada. Sellega solgitakse lihtsalt klientide ootused ära ja edaspidi peavad nad tavalist hinda liiga kõrgeks. Muidugi on ka selle peale mõeldud ja taoliste päevapakkumiste hind võib kampaania ajaks näiteks kahekordistuda ja inimesele jäetakse ekslik mulje, et ta on midagi soodsalt saanud.

Gropon on tegutsenud praeguseks 30 kuud. Umbes 3 aastat tagasi oli kuum sõna Eestis SMS oksjonid, mis praeguseks on ilmselt täielikult välja surnud. Saadi aru, et igiliikurit ei saa ehitada.

Samamoodi on Skype suurepärane programm ja teenus kasutajatele aga vähemalt viimased kaks aastat on olnud kahjumis. Samamoodi sai Groupon selle aasta esimeses kvartalis 146 miljonit dollarit kahjumit, mida selgitati teistesse riikidesse (43) laienemisega. Käive oli 644 miljonit ehk igast dollarist kaotati 22 senti või protsenti. Mulle meenuvad sajandivahetuse aegsed interneti dot com buumi ajad kui investorid olid mures firmade liiga aeglaste kulude pärast ja oleksid oodanud kiiremas tempos raha põletamist.

Nii, tuleme nüüd tagasi nende juurde, kes peaksid 750 miljoni eest taolise firma ostma. Kas on lootust, et järgmised kvartalid jõutakse kasumisse ja kunagi makstakse näiteks ka dividende? Mina seda ei usu. Järelikult ostetakse aktsiaid tavalise püramiidskeemi tekkimise lootuses, et alati leidub sinust rumalam investor, kes ostab sinu käest aktsia veelgi kõrgema hinnaga. Ilmselt alguses nii õnnestubki, et IPO-ga saadud aktsiad tõusevad, sest tegemist on ju ikkagi INTERNETI firmaga ja seejärel tuleb siis tõehetk ellujäämise kohta.

Mis on selle firma väärtus? Ennekõike 83 miljonit kasutajat. Samamoodi osteti ka Skype umbes 170 miljoni kasutaja pärast, mitte programmi täiuslikkuse või tulu teenimise pärast. Samas on firma äriplaani või teenust internetis suhteliselt lihtne (ütleme 10 või 20 miljoni dollari eest) kopeerida.

Mulle tulevad meelde need ajad 2007. aasta suvest kui Ekspress Grupp läks börsile ja Tallink oli läinud ning pärast seda järgnes aktsiate ajapikku langemine. Tõsi, tuli ka väikseid tõuse ülesse aga need ei küündinud kunagi üle kolmandiku aktsia algsest hinnast. Tänu lühikeseks müümisele on võimalik ka languste pealt võita ja tänu sellele tänapäeva aktsiad tõusevadki (lootus kasumile, kellelegi edasi müümisest) ja langevad (lühikeseks müümine) ning tõusevad uuesti.

Tulles veel Grouponi juurde tagasi, siis firma omanikud oleksid pidanud võtma vastu eelmise aasta detsembris tulnud Google pakkumise osta nad ära 6 miljardi eest. Seal on vahe, kas tõmata joon alla 6000 miljoni juures või näha vaeva 750 miljoni leidmisega, et äriplaan päriselt uppi ei lendaks. Ilmselgelt sealsed tegelased tahavad veel edasi riskida ja selleks vajavadki nad raha järgmise poole aasta või aasta kulude katmiseks. Nad loodavad vahepeal veel kasutajate arvu kasvamiseleja parema ostupakkumise tulekuks. Või siis aktsiatega kauplemisel näiteks uue aktsiapakkumise tegemisest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga