Linke ei tasu börsilt osta

26. oktoobri ETV saates Pealtnägija tuli jutuks teema, et kuidas said Lasva valla kodulehele seksuaalsete piltidega lehtedele viitavad lingid. Uurimise käigus selgus, et serverisse oli sisse häkitud ja lisatud koodi käsud, mis tegid lehe osaks linkide vahetamise võrgustikust. Selle avastajad nuhkisid ka välja, et samasuguseid kahtlaseid linke ostab endale Eestis tegutsev otsimootorite tulemuste optimeerimist parandav Optim Technology OÜ ehk optim.ee

Saates möönis Margus Kruusvall, et nad on ostnud lingibörsidelt viiteid nii enda kui klientide veebidele aga kinnitas, et tegemist olevat täiesti seadusliku vahendiga. Seda saab väita niikaua kui kõik linkide vahetamises osalejad on selleks teadlikult nõusoleku andnud. Kui nende lehti aga kasutatakse ära ilma nende teadmata, siis on tegemist ebaseadusliku tegevuse tulemustega.

Kahjuks ei saa neid interneti turundajaid pidada eriti oskuslikeks, sest nende endi lehele viitab hulk Venemaal asuvaid lehti, mis osalevad taolises lingivahetuse börsis ja tõenäoliselt paljud pole sellest ise teadlikud.

Toon järgnevalt välja mõned eriti kõnekad nimed, mis viitavad optim.ee domeenile: http://sexykupidon.info/cupids-in-little-rock-arkansas, http://www.black-madonna.org/support.html, http://www.herpesclinic.ru/faq/1/5700/, http://www.sleepingvertical.com/, http://www.thailandclimate.net/Thailand-Party-Girls/256.html

Mina küll ei sooviks, et minu ärile viitaks herpese polikliiniku korduma kippuvate küsimuste lehekülg.

Usun, et ka ükski firma ei tahaks selliseid linke, millel kaudu te kliente tõenäoliselt ei saa ja mõju otsimootoris kestab vaid nii kaua kui jätkub raha.

Kogu nimekiri oli 414 aadressi sh 68 linki optim.ee või .biz lehelt ja seda saab näha sellelt lingilt.

Kirjutasin sellest teemast alles nüüd, sest ma vaatan laupäeviti saate kordust ja eilsel päeval tegelesin vastavas teemas enda täiendamisega, et mida huvitavat on viimasel ajal juhtunud. Kõike mida teada sain, ma edasi jutustama ei hakka, sest see poleks lugejatele huvitav.

3 thoughts on “Linke ei tasu börsilt osta

 • 1. november 2011 at 02:09
  Permalink

  Optim Technology internetiturundajate oskuslikkust tasub hinnata saavutatud positsioonide, mitte kasutatavate meetodite järgi.
  Tsekake ise, millistel positsioonidel asub Optimi leht sõnadega “internetiturundus”, “reklaam”, “turundus” Google.ee otsingus ja tehke ise järeldused – kas tasub linke börsidelt osta või mitte? 😉
  Optimi meetodid lihtsalt töötavad! Millistel lehtedel asuvad lingi – see ei oma tehnilises mõttes mingit tähtsust.
  Süüdistused linkide paigutamises Optimi poolt salaja ilma omanike teadmiseta pole korrektsed – Optim lihtsalt kasutab automatiseeritud börsimaaklereid ehk roboteid.
  Tuleb aru saada, et igasugustes online ostu-müügi portaalides on palju pätte, kes neid portaale kuritarvitavad. Lingibörsid pole selles mõttes mingi erand.
  USA politsei saab vähemalt ühe pretensiooni iga tund, et Ebay.com keskkonnas müüakse varastatud kraami, kuid selles ei saa süüdistada ostjaid või Ebay omanike.
  Eestis võib sama probleem esineda ka Postimehele kuuluvas Soov.ee portaalils.
  Jah, lingibörsides liigub “häkitud” lehti, kuid Optim ja lingibörsid on vaid häkkerite süütud ohvrid. Nii Optim kui ka lingibörsid teevad politseiga aktiivset koostööd.
  Aeg ajalt mõni selline häkker, kes tegeleb “häkitud” lehtede lisamisega lingibörsidesse, püütakse kinni ja pannakse vangi.
  Optimi filosoofia ja tehnoloogiaga saate põhjalikult tutvuda Peeter Marveti blogi kommentaariumis.

  Reply
  • 2. november 2011 at 00:58
   Permalink

   Tore oli lugeda päevakorda tõusnud teema ühe osapoole seisukohti. Ma vaatasin enne selle teksti kirjutamist Marveti lehele ja sealsed arvamused olid ka minu sissekande mõjutajateks. Ma arvan, et vaatasin erapooletult juhtunule. Samuti vaatasin seda lehte Black Hat SEO, kus nimetati Eestis musta SEO-ga tegelejaid. Uurisin ka ise neid ning tõesti, süüdistustel kahtlases kohas asuvatest linkidest oli tõepõhi. Ometigi ei viidanud ma oma sissekandes sellele lehele. Miks? Sest selle autorid olid anonüümsed. Kodulehel olid vaid kontaktide vormid neile kirjutamiseks ja domeen oli registreeritud vahendaja kaudu.

   Minu jaoks tähendab SEO ikkagi rohkemat kui lingibörsi kasutamise oskust.

   Minu jaoks on vastuvõetamatu linkide paigutamine ennustamatu taustaga lehtedele. Kas Optim on õnnelik enda lehele viitava suguhaiguse polikliiniku pärast? See oli vist Rooma keiser Nero, kes rahahädas kehtestas avalikele WC-dele tasu ja ütles, et “raha ei haise”. Samamoodi võib ka öelda, et “lingid ei haise” või “positsioon otsingus pühitseb kõik abinõud”. Mina arvan, et hea koha otsingus võib saavutada ka lingibörsi vahenduseta. Vähemalt ei tohiks ennast SEO firmaks nimetaja oma kliente jätta sellest informeerimata. Kas Optim´i kliendid teadsid, et 120 eurose teenuse ees on tegelikult Venemaal sape.ru lehelt linkide ostmine? Ups, ütlesin selle koha välja. Palun vabandust, ma ei tahtnud “ärisaladust” avalikustada.

   Reply
   • 9. november 2011 at 22:50
    Permalink

    Noh, Optim kasutab kokku 9 lingibörsi teenust. Tõsi küll, mitte alati otse, mõnikord hangime linke nn. agregaatorite kaudu, mis võimaldavad osta linke paljudest kohtadest korraga. Kuid sape on vaid üks nendest ja Optimi teenus ei baseeru ainult selle börsi teenustel. Isegi kui sape börs üldse ära kaoks, suudaksime positsioone ikka samal tasemel hoida.
    Mis puudutab linkide ostmist “ennustamatest” kohtadest, siis tegelikult on just Lääne lingibörsid selles mõttes kõige hullemad. Kuna USAs ja analoogsetes riikides on veebimeistritel suur paranoia, et Google nende lehed linkide müügi eest ära bännib, siis sealsed börsid on hakanud pakkuma 100% anonüümset lingimüüki. See näeb välja järgmiselt: ostjad ostavad linke vaid tehniliste kriteeriumide alusel nagu PageRank jne. – ostja ei tea, mis lehel need lingid üleüldse ilmuvad.
    Optimi SEO taga on tegelikult terve SEO-koolkond, nn. tehniline SEO koolkond. Näiteks, kui Sina arvad, et mingi leht on “halb”, siis tehnilise koolkonna esindaja vaatab asja veidi teise pilguga. Tehnilise SEO koolkonna tipp on nn. test-ostude tehnoloogia, mille abil määratakse, kas antud lehelt ostetud lingid töötavad või mitte. Kuidas leht inimese seisukohalt välja näeb ei oma mingit tähtsust, kui on olemas täpne info, et antud lingid töötavad. Külm tehniline lähenemine, nõus, kuid samas superefektiivne. Tehnilise meetodi turvalisuse printsiip, millega Optim viib kurssi kõiki kliente, on lahti seletatud siin: optim.ee/teenused/turvalisus/
    Eks igaüks võib ise otsustada, kas kasutada tehnilist SEO teenust või nö “inimlikku” SEO teenust, kuid paraku selle lahingu võidab ikkagi tehniline lähenemine, kuna Google ise on lihtsalt masin.
    Vaata, tavaline kasutaja ei süvene sellesse, millisel moel lehte promotakse. Tavaline kasutaja lihtsalt otsib ja valib 5 esimest ettejuhtuvat ettevõtet ja teeb oma ostuvaliku lähtuvalt hinnatasemest ja kodulehe visuaalsest usaldusväärsusest. Seega võidab ikkagi see ettevõte, kes on paremal kohal otsingus.

    Mis puudutab suguhaiguste polikliinikut – ma ei näe mingit põhjust sellesse halvustavalt suhtuda, nagu ka arstidesse, kes selles valdkonnas inimesi aitavad.
    Mis puudutab Rooma ajalugu, siis see pole küll parim koht mingi eetilisuse otsimiseks – isegi parimad keisrid kasutasid nn. “proskriptsioone” oma poliitiliste vastaste tapmiseks.
    Optim lingikesed ei kahjusta ühtegi inimolendit ega looma, võrreldes Rooma ajalooga on meie SEO teenus täiesti “valge” 🙂

    Reply

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga