Börs tõmbab mütsi pähe

Vaatasin Tallinna börsi indeksit. Kahjuks on see kättesaadav ainult 2001. aastast alates ning varasem statistika on kusagile peitu pandud või ära salastatud. Sellelt on näha, et praegu oleme tegasi 2005. ja 2006. aasta tasemete juures. Samuti pärast 2008. aasta kriisi algust olnud mõningane tõus on taas languseks pööranud.

Tallinna börsi aktsiate liikumise indeks 10 aasta peale (2001.-2011) näitab, et tõusudele järgnevad langused ning vaid väiksed paranemised. Kui arvestada juurde inflatsioon, siis võiksid indeksid tõesti ainult üles minna. Graafik  http://www.nasdaqomxbaltic.com lehelt
Tallinna börsi aktsiate liikumise indeks 10 aasta peale (2001.-2011) näitab, et tõusudele järgnevad langused ning vaid väiksed paranemised. Kui arvestada juurde inflatsioon, siis võiksid indeksid tõesti ainult üles minna. Graafik http://www.nasdaqomxbaltic.com lehelt

Praegu pole aktsiate soetamiseks enam nii head ajad kui 2008. aasta suvel, sest mina ei julge järgmiseks kaheks aastaks tõusu ennustada. Pigem püsib või langeb, sest halbu uudiseid on rohkem tulemas kui häid.

Minul ei ole aktsiaid. Mul ei ole ka pensionifonde aga ometigi näen sellel aktsiate indeksil mõju väga suurele osale ühiskonnast. Seda tunnevad esmalt need, kellel on II või III pensionifondi liitumine tehtud. Praeguseks on ilmselt suurem osa vahepeal saadud kasumitest muutunud kahjumiteks ning inimeste raha on praegu vähem kui sisse makstud summad. Võib täie kindlusega väita, et pensionikindlustus ei too kasvu ja tõenäoliselt ka mitte raha väärtuse säilimist (inflatsiooni võrra kasvamine) ning hoopis kahaneb aastate jooksul, sest teenustasud ning finantsturgude kõikumised võtavad oma ohvreid.

Börsil mütsi pähe tõmbamisest. Seda tehakse väikeste investoritega, kellel pole kunagi nii täielikku informatsiooni kui suurematel osalistel. Mina mäletan veel seda õhinat, millega läksid börsile Tallink, Olympic, Arco Vara või Ekspress Grupp. Kõik need aktsiad on pärast IPO-t (esimene aktsiate emissioon) langenud, lausa nii palju, et praegu on mõned neist mitu korda odavamad. Vähemalt hinna järgi vaadatuna, sest võimalikke aktsiate juurde emiteerimisi ei ole ma sedavõrd täpselt jälginud. Tekkib isegi küsimus, kas esmase hinna määramisel mitte ei liialdatud teadlikult, et investorite käest rahad kätte saada ja siis näiteks lühikeseks müümistega languse pealt veel ka kasumit teenida.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga