Krugmenistan pärast ESM otsuse heaks kiitmist

Neljapäeval 30. augustil 2012 kinnitas Riigikogu 2. ja 3. lugemisel Eesti osalemise ESM-is. Ma olin vist üks väheseid, kes selle vastu huvi näitas. Vähemalt minu kirjadepeale pandi ka kuulamise link tööle, mille puudumist polnud keegi teine märganud või vaevunud sellest teada andma. Esimene 90 minutit jäi mul siis ülekandest kuulmata, kuigi videopilt sai salvestatud. See tehti ka eriti moonutatuks. Mitte lihtsalt 16:9-le, vaid midagi topelt, sest esinejad on ikka eriti lapikuks surutud. Ühesõnaga, päev algas tehniliste takistustega.

Ükski Eesti telejaam ei teinud ka ülekannet. Kolmanda hääletuse ajal näitas ETV sarja “Gilmore tüdrukud” ja ETV2 oli tavaline ekraanitäide artiklitega, mille taustaks kõlas raadio. Otsustati veerandi eelarve ulatuses kohustuste võtmine ja ole lahke, ükski maksumaksja tasutud infokanal selle teemalisi debatte ei edastanud. Muidugi poleks selle toimumine muutnud saadikute seisukohti, mis olid fraktsioonides ja parteide kontorites ära kinnitatud aga riigi kõrgeima võimu kandja oleks võinud saada vähemalt informeeritud. Teksti lugemine on hoopis väiksema väärtusega.

Praeguseks on hääletusest möödunud 22 tundi ja minu tunded on samasugused, pole märgata mingisugust muutust. Ma ei tunne rõõmu sellest otsusest ega ka muret. Maksumaksjale on köis kaela seotud aga vähemalt praegu on tema jalge all olev luuk suletud. Tuleb kõvasti palvetada, et mõni pankuritest seda avavat kangi ei tõmbaks, sest tulemus oleks maksumaksjat kägistav. Koos juba eelmisel aastal antud EFSF-i garantiiga on meil nüüd kohustusi võetud 2/3 riigieelarvest. Ilma euroopa abirahadeta oleks see ilmselt 3/4. Riigi võlakoormust tõsteti just nende poliitikute poolt, kes jutustasid tasakaalus eelarvest, eeskujulikust rahanduspoliitikast ja euro pakutavatest hüvedest. Vastik, vastik, vastik. Valetamine juba teist aastat järjest ja rahvas talub seda kõike. Nupukamad muidugi on juba lahkunud.

Nime Krugmenistan sai Eesti pärast THI klähvimist USA majandusteadlase Paul Krugmani kallal.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga