Pahandusminister Jürgen Pigi suudab endiselt viha tekitada

Vaatasin eile hooaja esimest “Foorumit.” Teemaks oli ESM. Esinejateks Jürgen Ligi, Sven Sester, Rannar Vassiljev ja Kadri Simson. Oleksin oodanud rahandusministrilt paremaid argumente 148 miljoni euro kulutamiseks kui häbi olla Euroopa ametikaaslaste ees viimane otsustaja või see, et me pole netomaksja ja saame nii palju Euroopa Liidust abi.

See kõlab jutuna, et 15% oma eelarvest kerjame Brüsselist, sest meie enda rahanduspoliitika on kräpp. Nüüd peame sellest toetusest suuremas summas nõustuma garanteerima ühisraha euro käigushoidmist. Täpsemalt siis võlaturult raha laenavate liikmesriikide (Hispaania, Portugal, Kreeka, Itaalia, Saksamaa, Prantsusmaa ehk kogu Lõuna- ja Lääne-Euroopa) intresside jõukohastena püsimist.

EFSF ja ESM sai loodud just liiga kõrgeks tõusnud võlgade intresside leevendamiseks. Samuti sooritab Euroopa Keskpank (EKP) võlakirjade tugioste, et nende hind ei läheks spekulantide käes liiga kõrgeks.

Minu arvates on meil poliitikute ja spekulantide (pankurite) vastasseis. Vahe tavalise kaardimänguga on selles, et spekulandid teavad täpselt, milliste kaartidega saavad poliitikud mängida. Milline on nende strateegia ja otsuste valik. Spekulantide huvides on ka praegune võlgade probleemi edasilükkamine järgmistesse aastatesse, sest neile tiksub selle pealt ju intressi.

Jürgen Pigi on sellises olukorras piisavalt rumal inimene, et Meelis Otuneni kombel igasugused küsimused pöörata solvanguteks. Peaks tema elulugu uurima, et millise trauma tagajärjel reageerib ta eriarvamusele rünnakuga ehk ei talu mingilgi määral kriitikat. Näiteks Krugmani on ta kahtlustanud selles, et kirjutas purjus peaga sissekande, mis viskas Toomas Hendrik Ilvesel kaane pealt ära ja Krugmenistani president hakkas südaöösel enesevalitsust kaotanult säutsuma.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga