1 aasta musta Reformierakonda

22. mail avaldas Silver Meikar oma ülestunnistuse ajalehes “Postimees,” kuidas ta oli mitme aasta jooksul olnud rahamuulaks valitsuses olevale parteile ja annetanud teadmata päritoluga raha.

Täna oli ta Terevisioonis. Tiitel oli talle pandud “endine reformierakondlane” ja siis see praegune töökoht mingis instituudis. Kuulasin juttu ja imestasin, et miks ta endiselt kaitseb musta parteid, mille raha pole avalik ning kus puudub sisemine demokraatia. Ta oli lootusrikas ka IRL-i heidikute MTÜ Vaba Isamaaline Kodanik osalemisest ja edust kohalikel valimistel. Mina tahaks teada, et kelle käest tuleb selleks raha. Kuni pole teada kampaania rahastamine, ei tasu neid ka kuidagi ausamaks või paremaks teistest pidada.

Selle aasta aprillis tõsteti uuesti üles 1999. aasta valimiskampaania rahastamine läbi OÜ R-Hooldus, mis andis tervelt poole Reformierakonna tookordsest parlamendi valimiskampaania rahast. Selle firma asutas Reformierakond 28. augustil 1997 asutamisotsusega, mille oli allkirjastanud Siim Kallas (erakonna esimehena) ning Märt Rask ja Andres Lipstok  juhatuse liikmetena.

Alles vahetult enne toonaseid valimisi tehti 17. veebruaril 1999 erakonnaseadusesse muudatus, mis keelustas skeemitamise. Nüüd oli seaduses kirjas (§122): „Erakond ei või tegelda majandustegevusega, välja arvatud erakonna tegevusega seotud materjalide kirjastamine ja müük, erakonna sümboolikaga pisiesemete müük ning registreeritud loteriide korraldamine. Erakond ei või olla ühegi äriühingu osanik või aktsionär.” Samuti oli seaduses ennetatud Meikari skeemi: „Keelatud on teistelt isikutelt lähtuva annetuse vahendamine.

Võib vaid oletada, kelle ettepanekute kohaselt hiljem seadust muudeti. Jürgen Ligi sai õigustada, et keegi ei näinud ette võimalust annetada variisikuna ka Euroopa Liitu kuuluvas riigis.

http://www.kesknadal.ee/est/g2/uudised?id=20958

Juba 1999. aastal nähti ette võimalust, et keegi vahendab annetust ja selle pärast see oli keelatud. Silver Meikar tuli enese õigustamiseks välja jutuga, et ta ei teadnus selle ebaseaduslikkusest. Mina näen kahe võimalust. Esiteks tegid poliitikud selle tagaukse jälle lahti ja Reformierakond kasutas seda ära. Teiseks oleks pidanud Silver Meikar teadma, sest ta oli parlamendis vist lausa 2003. aastast kuni 2011. aastani, asendades valitsusse läinud inimesi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga