blogid ja internetteliitinimesedpoliitikaReformierakond ja IRL salaliikmedtelevisioonvalitsusliit tooteasetus

Arvamusfestival on kapitalistlik paraad ENSV järgsel ajal

Kirjutan seda 2. Arvamusfestivali eelõhtul. Jälgisin ja salvestasin esimese ülekannet ja tean mida oodata. Tulin mõttele, et see meenutab ENSV aegset paraadi, kus poodiumile toodi juhid, loosungid ja lipud. See on samavõrd debateeriv kui raadio.

Midagi sarnast hakkab toimuma 15. ja 16. augustil Paides, kus parlamendis esindatud erakonnad on väljas oma telkidega, maskottidega (valitud kohtadel olevate poliitikutega), kes võivad olla õhupallide eest(nendega koos saab pilti teha) ja kindlasti on seal flaierid, trükised ja loosungid nende senise tegevuse õigustemiseks ja tehtud vigade eitamiseks.

See ei ole debati pidamise koht, sest kõik peavad oma näo säilitamiseks ja poliitilise usutavuse hoidmiseks jääma oma seniste väljaütlemiste juurde. Selle tõttu ei tehta seal ka avalikuks mõtteid, mis ei ole keskmisele inimesele vastuvõetavad. Ilmselt jäädaksegi isegi sellest allapoole ohutusse tsooni.

See on samavõrd debateeriv kui raadio. Parimal juhul kuuled kahte või enamat inimest vestlemas, tavaliselt on see saatejuhi monoloogi kuulamine ning ainult 10 minutit ööpäeva jooksul saab Vikerraadio eetrisse sattuda ka inimene rahva hulgast. Ma pean ütlema, et helistajate seast olen ma leidnud huvitavamaid lauseid kui neilt, kes käivad aastast aastasse erinevates telekanalites oma juttu rääkimas. Võtame kasvõi välispoliitika. ETV põhjal jääb mulje, et peale Mihkelsoni, Paeti ja Herkeli ei olegi kedagi. Mõnikord olid ka Mikser, Meikar, Liik, Nutt. Viimastel aastatel on see valik muidugi mitmekesistunud ja lastakse rääkima ka inimesi, kes on palgatöötajad mingis riigi finantseeritavas asutuses, mis on loodud vaid kõlava nime pärast, sest teistes riikides on ka midagi sarnast.

Tutvusin kava ja teemadega ning arvan, et see on üks vahefinišš teel märtsikuu valimistele. Minule kui poliitikast huvitujale on see kindlasti jälgimist vääriv üritus (kui ülekanne on mõistliku mahuga) aga neile, kes valimas ei käi või poliitilist eelistust ja teadlikkust ei oma, saab see olema sama igav kui kinos reklaame näidata filmi asemel.

Need 2 päeva võiksid olla see aeg, mis õigustab ETV2 loomist aga kahjuks nad ülekannet ei tee. Ma mäletan ja tean, et 2009. aasta mõttetalgutelt tegi ETV2 ülekandeid, sest need on mul ka salvestatud (kusagil). Tookord oli arutelu tõesti debatt, kus osalejad said kaasa rääkida, mitte Juhan Partsi valitsuses suhtekorraldajaks olnud Kristi Liiva üritusel, kus räägitakse laval ja rahvas on publik sellele etendusele. Soovitan õige arvamuse väljaselgitamiseks leida ka mingi mõõdik, et oleks nagu spordis kohtade jagamine. Näiteks mõõta aplausi kestvust või tugevust esinejale. Või jagada kuulajatele elektroonilised hääletamise puldid, nagu tehti Rahvakogu üritusel Lauluväljakul.

Lõpetuseks pean vajalikuks öelda, et rahvakogunemisi on poliitikud alati ära kasutanud rahvaga manipuleerimiseks ja enda müügitöö tegemiseks, lihtsalt aja jooksul on meetodid ja tehnilised vahendid muutunud. Las olla ka see Arvamusfestival. Tänastes uudistes oli juttu, et tööga hõivatute arv on eelmise aastaga võrreldes langenud ja me olevat jõudmas juba töötegijate piirini, kus enam pole töötuid, sest ka nende registreeritud arv on järjekindlalt langenud (tegelikult muidugi statistilise pettusega). Seega on meil töö ja leivaga kitsas, saagu siis vähemalt palju arvamuste tsirkust.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga